Ürünlerimiz Aklınızda Bulunsun Aktivitelerimiz Yemek Tarifleri Beslenme Hakkımızda İletişim Bergama English
  Zeytinyağı

 

 
 

Zeytinyağı Çeşitleri

Naturel Zeytinyağları

Zeytin ağacı meyvesinden, doğal özelliklerini değiştirmeyecek bir sıcaklıkta, sadece mekanik ve ya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, berrak, yeşilden sarıya değişebilen renkte, doğal halinde gıda olarak tüketilebilen yağlardır. Üç grupba ayrılır:

Naturel Sızma : Kokusu ve tadında kusur olmayan, serbest asitlik derecesi en çok yüzde bir olan naturel  zeytinyağıdır. Her tür yemeğe uygun olmakla birlikte salatalar için de idealdir.

Naturel Birinci : Kokusu ve tadında çok hafif kusurları bulunabilen, serbest asit derecesi en çok % 2 olan naturel zeytinyağıdır.

Naturel İkinci : Kokusu veya tadında tolere edilebilen kusurları bulunan, asit derecesi en çok % 3,3 olan naturel yağdır. Bu yağ Pergamon ürün yelpazesinde yer almamaktadır.

Rafine Zeytinyağı : Zeytin ham yağının yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmesi sonucu elde edilen, rengi sarının değişik tonlarında olan yağdır. Serbest asitlik derecesi en çok % 0,3 tür. "Kızartma yağı " olarak da pazarlanmaktadır. Bu yağ Pergamon ürün yelpazesinde yer almamaktadır.

Riviera Zeytinyağı :  Rafine zeytinyağı ile doğal halinde gıda olarak tüketilebilecek naturel yağların karışımından oluşan, yeşilden sarıya değişen renkte bir yağdır. Serbest asitlik derecesi en çok % 1,5 tur. Zeytinyağının canlı ve kuvvetli kokusuna pek alışık olmayanlar bu tip zeytinyağını tercih edebilir. Bu yağ Pergamon ürün yelpazesinde yer almamaktadır.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  •  Fena Kokuyor mu?
  • Acılaşma, sirkeleşme ekşime var mı?
  • Küflü ve metalik tat taşıyor mu?
  • Asit oranı uygunmu?
  • Başka cins yağlarla karışık mı?
  • Damak zevkine uyuyormu?

Zeytinyağı hassa ve uzmanlık isteyen bir konudur. Biz; tüm bu incelemeleri sizin adınıza yaparak, Türk Gıda Kodeksi Yemeklik Zeytinyağı tüzüğüne uygun kalitedeki zeytinyağını tamamen doğal filtrasyondan geçirip sofranıza sunuyoruz.

PERGAMON GIDA

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı^ndan Gıda Sicil ve Gıda Üretim sertifikası alınmış ve Türk Patent Enstitüsü tarafından markası tescil edilmiş Bergama-Kınık ve Dikili bölgesinin tek firmasıdır.

  Zeytinyağı bir çok dinsel törenlerin yağ lambalarına, geleneksel ve kutsal mekanlara kadar görkemli dinsel ayinlerde önemli bir yer tutmuştur. Zeytinyağı insanoğlunun tarım devriminde ürettiği ilk ürünlerden birisidir. Zeytinyağının gençlik ve güç kaynağı olduğu inancı her zaman çok yaygındı.

  Eski Mısır, Yunan ve Roma' da çeşitli çiçek ve otlar ile zeytinyağı karıştırılarak çeşitli ilaç ve kozmetikler elde edililiyordu. 15. yüzyılda İspanyol papazlar zeytin ve zeytinyağını Orta ve Güney Amerika' ya daha sonra da Kaliforniya' ya taşıdılar. 1970' lere kadar Akdenizli olmayanlar için zeytinyağı, uzunca bir süre, kendine özgü yöresel yemeklerde kullanılan ya da marketlerin "otantik" özel yiyecekler bölümündeki raflarda kaybolup giden uzak doğu ülkelerinin büyüsü demekti. Akdeniz mutfağında yemeklerin hemen hepsinin zeytinyağı ile piştiği anlarda, batılılar zeytinyağıyla genellikle restoranlarda tanışıyordu.

  1970' lerde yapılan bir araştırma sayesinde zeytinyağı önem kazandı. Araştırma, batılılar arasında kalp hastalığına en az yakalananların Akdenizliler olduğunu ortaya çıkarmıştı. Akdenizliler' in bol miktarda tükettiği zeytinyağının bunda bir payı olduğu düşünüldü.

  Gençlik ve ergenliğin vücudun daha çok kaliteli gıdaya ihtiyaç duyduğu dönem olması ve zeytinyağı kullanımının burada iyi bir tercih görülmesi, yaşlılıkta ise kalsiyum kaybını önleyerek kemik erimesine engel olması, hamilelikte, içinde bulunan yağ asitleri hücre ve sinir sisteminin oluşturulmasında önemli bir etken teşkil etmesi, damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olan "iyi yağ" oranı ve antioksidanlar açısından zengin bulunması zeytinyağı kullanımını arttırdı. Böylelikle; 1980' lerden sonra, batı ülkelerinin zeytinyağı tüketiminde çok büyük bir talep patlaması oldu.

  Tüketiciler artık bilinçli beslenmeyle önem vermekte, katkı maddesi içermeyen doğal ürünleri tercih etmekteydiler. İnsanlar "daha doğal" besin kullanımını keşfettikçe, zeytinyağı da bundan payına düşeni aldı.

Sağlık saçan lezzet

Kalbinizi koruyor, kolesterolünüzü dengeliyor, mide rahatsızlıklarına engel oluyor, teninize iyi bakıyor, saçlarınızı güçlendiriyor... Kısacası size sağlık aşılıyor. Üstelik güzel kokusunu ve lezzetini de esirgemiyor. İsterseniz odanızı bile aydınlatıyor. İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde neredeyse kutsal sayılan bir hazine... Aslında gerçekten de mutfaklarımızda hazineye dönüşen bir lezzet: Zeytinyağı.

Yaklaşık 300 ile 400 yıl arasında yaşayan, zaman zaman ömrü 700 yıla kadar çıkabilen zeytin ağacının, neredeyse 40 bin yıllık ömrü olduğu tahmin ediliyor. Bu olağanüstü meyvenin bizlere sunduğu mucize zeytinyağı ise lezzetin ötesinde tam bir şifa deposu.

Akdeniz'in vazgeçilmez besin kaynağı ve belki de bu bölge insanlarının uzun ömürlü, sağlıklı olmalarının gizli formülü zeytinyağı ilk olarak Mezopotamya, Mısır ve Ege kıyılarında üretilmiş. Zamanla Akdeniz ülkelerine yayılan zeytinyağı şu anda bu ülkelerle özdeşleşmiş durumda. Zeytin ve zeytinyağı üretimi yoğun olarak özellikle İtalya, Arjantin, Brezilya ve Şili'de yapılıyor. We have listed the links to the best ticketing agents below. Most agents will give you a 24 hour option on your tickets, to allow your accommodation to be booked.

Zeytinyağın yararları...

Zeytinyağı, katı ve sıvı bütün yağlar arasında en kolay hazmedileni... Hatta yemeklerden önce içilirse mideyi ülsere karşı koruyor. İdrar yolları ve safra kesesi rahatsızlıklarının giderilmesini sağlıyor. Beynin gelişimini ve kemiklerin güçlenmesini hızlandırıyor. Bir vitamin deposu olan zeytinyağı A, D, E ve K vitaminlerini içeriyor, dolayısıyla da her yaştaki insanın vitamin ihtiyacını gideriyor. Bu vitaminler sayesinde hücreleri yenileyip, doku ve organların yaşlanmasını geciktiren zeytinyağı, beynin daha uzun süre sağlıklı ve zinde çalışmasını sağlıyor.

Cildi besleyen, koruyan ve yumuşatan zeytinyağı ağızda çalkalandığında dişlerin beyaz kalmasını sağlayıp, dişetlerini güçlendiriyor. Binlerce yıldır vücudun ovulmasında, masajlarda, banyolarda, yüz maskelerinde ve şampuanlarda kullanılıyor. Bekletilmiş zeytinyağı da vücudun ovulması, derinin soluk alması ve vücut uyuşukluğunun giderilmesi için tavsiye ediliyor.

Zeytinyağı, hayvansal yağların aksine, zararlı kolesterol miktarını düşürüp kalp krizi riskini azaltıyor. Bu gerçek, Amerika ve Avrupa'da yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Ayrıca istatistikler zeytinyağını sofralarından ayırmayan Akdenizli'lerin kalp hastalıklarına başka bölgelerde yaşayanlardan daha az yakalandığını gösteriyor.

 

Türk mutfağında zeytinyağı...

Zeytinin Akdeniz'deki tarihi çok eski dönemlere dayanır. Akdeniz topraklarında yetişen verimli zeytin ağaçları bu bölge ülkelerinin yaşam tarzlarını yoğun olarak etkilemiştir. Özellikle Roma İmparatorluğu döneminde zeytinyağı ticareti tüm Akdeniz'i içine alan bir yapıya sahip olmuştur.

Türkler'in zeytinyağını keşfetmeleri Anadolu'ya göçlerinin ardından olur –ki Türkler Romalı'ların zeytin ve zeytinyağı kültürlerini devam ettirmişlerdir. “Zeytinyağı” sözcüğüne Türkçe'de ilk kez Harzemşahlar döneminde rastlanır.

Zeytinyağı günümüzde özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak kullanılır. Ege yöresinde sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden zeytinyağı günümüzde Türkiye'nin birçok bölgesinde üretiliyor.

Zeytinyağlı yemekler, dünyada "soğuk başlangıç yemekleri" olarak kabul edilse de, Türk mutfağında zeytinyağlılar başlangıç yemeği sayılmaz. Bizde zeytinyağlılar ana yemek kategorisinde kabul edilir. Özellikle sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezlerinden olan zeytinyağlı yemekler, dünyada ‘zeytinyağlılar' kavramının kullanıldığı tek ülkenin Türkiye olmasını sağlamaktadır.

 

Zeytinyağını saklamanın püf noktaları

Zeytinyağı hava, ışık ve sıcakla temas edince ekşiyebilir. Bu nedenle hava almayan bir kabın içinde serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Ortalama 14 0C zeytinyağının saklanması için idealdir. Şaraplarınızı sakladığınız bir mahzen ya da kileriniz varsa zeytinyağını da oraya koyabilir, kullanıcağınız kadar kısmını mutfağınızda tutabilirsiniz. Böylece zeytinyağınızın ömrü uzayacaktır.

Soğukta kaldığında ya da buzdolabında muhafaza edildiğinde zeytinyağı renk değiştirebilir, hatta donabilir. Donan yağınız oda sıcaklığında bekletildiği takdirde tekrar sıvı hale gelecektir. Bu durum yağın rengini değiştirse de tadında herhangi bir bozukluk yaratmaz.

Zeytinyağını en iyi cam, porselen ya da çelik kaplarda saklayabilirsiniz. Plastik ve metal kaplardan kaçınmanızda fayda var.

Raf ömrü 18 ay olan zeytinyağının son kullanma tarihinin geçmesi sağlık açısından bire bir zarar taşımaz. Ancak tadı zamanla değişen ve acılaşan yağ mideyi etkileyebilir.

 

Kutsal Kitaplarda Zeytin


Bütün kutsal kitaplarda zeytin ağacından bahsediliyor. Tevrat'ta vaftiz yağının nasıl hazırlanılacağı anlatılırken Hz. Davut Peygamber de zeytini doğru insana benzetir. Hz. îsa Peygamberin göğe çıkışını gerçekleştiği Zeytindağı'ndaki bahçede o zamandan kalma zeytin ağaçları bugün hala durmaktadır. Rivayete göre Hz. Nuh Peygam­ber tufan biraz durulur gibi olunca gemisinin güvertesinden beyaz bir güvercin uçurur.

  Bu beyaz güvercin bir müddet sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Hz. Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil­diğini anlar. Bu nedenle ağzında zeydin dalıyla beyaz güvercin dağlar boyu barışın sembolü olmuştur.
Romalılarda zeytinyağı 10 değişik kategoride sınıflandırılıyordu.

  Örneğin ağaçtan düşmüş zeytinlerden elde edilen zeytinyağına "cadu-cum", kölelerin kullandığı hastalıklı zeytinlerden üretilen yağlara ise "Cibbarim" adı ver­iliyordu. Tüccarlar fiyatları buna göre belirliyor ve küplere yükle­nen zeytinyağları gemilerle uzak limanlara gönderiliyordu. Eski Yunanlılar ve Romalılar zeytine karşı sevgi ve saygı göstererek ancak iyi ve dürüst insanların zeytin toplamalarına izin verirlerdi. Her insan zeytinliklere giremezdi.

  Milattan önceki yıllarda da Giritlilerin ticaretlerinde zeytinyağı çok önemli bir yer tutuyordu. Zeytinyağı koymak için yapılan küpler bugün hala muhafaza ediliyor. Atina'da olimpiyat oyunlarında şampiyonların başına zeytin dalından yapılmış taç takmak ve bir şişe zeytinyağı takdim etmek adetti. Hıristiyanlar zeytini talih ve barış işareti olarak kabul ederler, elçiler barış haberi getirdiği zaman zeytin dalı takdim ederlerdi. Zeytin Kur'an-ı Kerim'de övülmüş
ve ondan mübarek bir bitki olarak
bahsedilmiştir. Zeytinden Yüce Peygamberimiz de sık sık bahset­miş, hurma, su ve zeytin ile iftar edilmesi de fıkıh kitaplarında tavsiye edilmiştir. Zeytin mideyi doldurmadığı halde besleyici olabil­diği için tasavvufta riyazet yapan­ların en çok rağbet ettiği gıdalar­dan olmuş, yine de çok önemli bir husus olan misvak hususunda da erak ağacından yapılan misvak bulunamazsa zeytin ağaçlarının çokça lif veren dal veya kök­erinden faydalanılması tavsiye edilmiştir.

 

Zeytinyağı Bileşenleri

 

 

Zeytinyağı Bileşenleri

 

 

 

 

 

Major Bileşenler (% 99)

(Sabunlaşan Maddeler)

 

Minör Bileşenler ( % 1)

(Sabunlaşmayan Maddeler)

 

 

 

Yağ Asitleri

Oleik Asit       (% 56 – 83)

 

 

Linoleik Asit  (% 3.5 – 20)

Palmitik Asit  (% 7.5 – 20)

Stearik Asit    (% 0.5 – 5.0)

Linolenik Asit (%      < 1.5)

 

 

 

Alfa Tokoferol

(Vit E)

( 12 – 150 mg / kg)

 

 

 

Gliseritler

OOO

POO

OOL

POL

SOO

 

Steroller

(180 – 260 mg / 100 g yağ)

Beta-sitosterol (% 96)

Campasterol    (% 3)

Stigmasterol     (% 1)

 

 

 

 

 

Fenolik Bileşenler

(30 – 500 mg /kg)

Tyrisol ve Hidroksityrisol

 

 

 

Kaynaklar:

Anonymous,(1981).Characterics of The Composition of Olive Oil. IOOC T.15 / Doc.28.

 

 

Hidrokarbonlar

(mg/100g yağ)

Squalen  (136 – 708 )

Beta-karoten ( 3 – 36 )

 

 

 

Kiritsakis ve Min, (1989). Flavor   Chemistry of Olive Oil. İçinde:Flavor Chemiştry of Lipids Foods. Bölüm 11:196-221sayfalar. AOCS, Champaign IL, USA.

 

Triterpenik Alkoller

(255 mg /100 g yağ)

Siklo – artenol

 

 

 

 

 

Alifatik Alkoller

(290 mg/ 100 g yağ)

 

 

 

 

 

Fosfolipitler

(40 – 135 mg / kg) )

 

 

 

 

 

Renk Vericiler

Klorofiller (1 – 10 mg / kg)

Feofitinler (0.2 – 24 mg / kg))

 

 

 

 

 

Aroma Bileşenleri

(250 – 500 mg / kg)

 

 

  

 Pergamon Gıda Ltd Şti

 Bergama' nın köyleri zeytinyağı markası oldu.İsmailli Köyü Sızması, Sağancı sızması vs...

 
 


© 2006 Pergamon Gıda Ltd Şti. Barbaros Mh. Kasapoğlu Cd. No: 6 Bergama / İZMİR
Telefon/Faks : 0 232 632 43 98     email : info@pergamonoliveoil.com