Ürünlerimiz Aklınızda Bulunsun Aktivitelerimiz Yemek Tarifleri Beslenme Hakkımızda İletişim Bergama English
  Hakkımızda

 

 
 

Pergamon Gıda Zeytin ve Zeytinyağı 2003 yılında " Pergamon" markasının tescili ile ticari yaşamına başladı. "Pergamon" adı yaşadığımız coğrafyada ( Bergama) kurulmuş "Pergamon Krallığı"ndan gelmektedir.

Arkeolojik araştırmalara göre, M.Ö. 2000.yılında kurulduğu sanılan şehir çeşitli kavimlerin etkisi altına girdikten sonra M.Ö. 283 yılında kendi krallığını kurmuş, Trakya'dan Kızılırmak'a kadar uzanan bir alanda 150 yıl hüküm sürmüştür. Philetairos MÖ. 283-269 yılları arsında hüküm sürmüş ilk Bergama kralıdır. Bu Hellenistik Krallığın kurucusu olan Attaloslar, Bergama'yı bir sanat ve düşünce merkezi haline getirmişlerdir. Şehir tarihi konumu ve idarecilerin başarısı nedeniyle o dönemde bölgenin ticaret merkezi durumuna gelmiştir. Güvenilirliği bütün dünyada ün salmıştır. Büyük iskender'in hazinesi Lycimashos tarafından Bergama kalesinde saklanmıştır. Bu yüzden Bergama deyince servetpara ve altın akla gelir olmuştur.

 

 

Bergama bölgesinde zeytin ve zeytinyağı 3500 yıllık bir geçmişe sahip. Bergama zeyrin ve zeytinyağının ününü ve kalitesini sağlayan unsurlar şunlardır.

  • Bergama İklim şartlarının uygunluğu
  • Bölge hakim rüzgarlarının doğrultusu (Kuzeybatı-Güneydoğu)
  • Gece -gündüz arasında sıcaklık farkı
  • fabrika ve egzoz gazlarında uzak temiz bir atmosfer ve toprakta yetişiyor olması
  • Tamamen organik özellikllerde doğal yetişmesi
  • Florasındaki bolca bulunan yaban kekiğinin meyveye ve zeytinyağına kattığı aroma
  • Volkanik Yuntdağ'dan ovalara ve zeytin bahçelerine yayılan tabaklar ılıcası suyunun toprak sıcaklığına katkısı
  • Çevrede bolca bulunan jeotermal özellikteki sularla yayılan yararlı katyon ve anyonlar ( mineraller)

Bu özellikleri nedeniyle Kralların ve padişahların tercih ettiği sağlık iksirini Pergamon zeytin ve zeytinyağlarını beğeninize sunuyoruz. 2004 te ulusal pazara 2005 yılında ise ilk Farnsa ile uluslarası pazara sunulan Pergamon zeytin, zeytinyağı ve sabunlarına gösterilen ilgi her geçen zaman artış gösteriyor.

 

Özel ambalajlarına Bergama köylerin isimlerini veren Pergamon, bölge tarihinin ve kaynaklarının tanıtılmasına da hizmet etmektedir.Her insanın yaşadığı bölgeye dair görevlerinin olduğu bilincinde ve çevre halkından aldığımız büyük desteğin yüklediği sorumluluk bilinciyle ticari hayatımızı sürdürmekteyiz. Özenle seçmekte olduğumuz Bergama ürünlerini, doğal ve sıhhi şartlarda ambalajlayarak ve üstüne Pergamon adını yazarak piyasaya sunuyoruz.

Çoğu zaman ticari düşüncelerin ötesinde doğru iş, iyi ürün ve dürüst ticaret felsefemizi ve şirket vizyonumuzu oluşturuyor. Bölge sosyo-ekonomik  yapısının tıpki 3500 yıldır olduğu gibi, hep hak ettiği yerlerde bulunmasını sağlamakta şirket misyonumuzu oluşturmaktadır.

 

  

 Pergamon Gıda Ltd Şti

Pergamon ( Bergama) 'da -Ilk telkinle tedavi (Psikoterapi)     

 
 


© 2006 Pergamon Gıda Ltd Şti. Barbaros Mh. Kasapoğlu Cd. No: 6 Bergama / İZMİR
Telefon/Faks : 0 232 632 43 98     email : info@pergamonoliveoil.com